Program og tilmelding – Københavns Universitet

Program og tilmelding

Her finder du årets kursusdatoer og tilmelding til uddannelsen som regnvandskonsulent

Kursusdatoer


Kurset foregår altid over to gange to dage, altså fire dage i alt.

Sjælland efterår 2018:
14. - 15. november på Teknologisk Institut i Høje Taastrup og
26. - 27. november på Skovskolen i Nødebo 

Sjælland forår 2019:
5. - 6. februar på Teknologisk Institut i Høje Taastrup og
28. februar - 1. marts på Skovskolen i Nødebo

Jylland forår 2019:
5. - 6. marts på Teknologisk Institut i Aarhus og
28. - 29. marts - sted følger

Tilmelding

Tilmeld dig kurset som regnvandskonsulent her hos Teknologisk Institut

Program og moduler 

Dag 1

Modul 1

kl. 9.00 – 09.20

Introduktion til kurset, undervisere og forventningsafstemning

kl. 9.20 – 11.00

Klimatilpasning, regn og introduktion til LAR og krav til anlæg v/ Kristoffer Sindby, Rørcentret

kl. 11.00 – 12.15

Forundersøgelser og lovgivning v/ Inge Faldager, Rørcentret

kl. 12.15 – 13.00

Frokost

Modul 2

kl. 13.00 – 16.00

Ekskursion til klimatilpasningsanlæg v/ Kamilla Aggerlund, Skovskolen og Kristoffer Sindby, Rørcentret

Dag 2

Modul 3

kl. 8.30 – 09.45

Vandtransport i jord og dimensionering af LAR v/ Kristoffer Sindby, Rørcentret - Infiltrationstest - Beregning af nedsivningsevner

kl. 9.45 – 11.45

Dimensionering af LAR v/ Kristoffer Sindby, Rørcentret - Brug af SVK-regneark til dimensionering af LAR-anlæg

kl. 11.45 – 12.30

Frokost

Modul 4

kl. 12.30 – 13.15

Opgave i afkobling til LAR v/ Inge Faldager, Rørcentret

kl. 13.30 – 16.00

Skybrudssikring af bygninger v/ Inge Faldager, Rørcentret

Dag 3

Modul 5

kl. 9.00 – 11.45

Intro til design af LAR – vand på terræn v/ Kamilla Aggerlund, Skovskolen

kl. 11.45 – 12.15

Vækstjord v/ Oliver Bühler, Skovskolen

kl. 12.15 – 13.00

Frokost

Modul 6

kl. 13.00 – 15.30

Planter til regnbede v/ Kamilla Aggerlund, Skovskolen

kl. 15.30 – 16.00

Test i LAR

Dag 4

Modul 7

kl. 9.00 – 11.00

Drift af LAR v/ Kristoffer Sindby, Rørcentret og Kamilla Aggerlund, Skovskolen

kl. 11.00 – 11.30

Præsentation af eksamensopgave v/ Kamilla Aggerlund, Skovskolen

kl. 11.30 – 12.00

Frokost

Modul 8

kl. 12.00 – 14.00

Løsning af eksamensopgave i grupper

kl. 14.00 – 15.40

Fremlæggelser af eksamensopgave v/ Kamilla Aggerlund og Oliver Bühler, Skovskolen og Inge Faldager og Kristoffer Sindby, Rørcentret

kl. 15.40 – 16.00

Feedback samt evaluering af kurset